SOK VS OWOC
W lewym narożniku, w niebiskich spodenkach, pretendent, świeżo wyciskany! SOOOK jabłkooowyyy! Natomiast prawy narożnik, zielone spodenki, mistrz, a zarazem OWOC przed Państwem jaaaaabłkoooo! Kto wygra czy w ogóle jest to wyrównana walka?
Owoce w swojej charakterystyce wiele zalet posiadają bezpośrednio w skórce i własnym miąższu, czyli są to elementy, które podczas wyciskania świeżego soku stają się po prostu odpadem.
Flawonoidy
Są to substancje naturalne, które w owocach w większości zawarte są w ich skórce odpowiadając przy tym za ich barwę. Prozdrowotne działanie flawonoidów skupia się wokół wychwytu i wymianie wolnych rodników, których nadmiar może wywołać choroby sercowo-naczyniowe, zmiany nowotworowe, zatem kolejno: pierwszą oraz drugą przyczynę największej liczby zgonów na świecie, w tym oczywiście Polsce.
Błonnik
EFSA określa błonnik pokarmowy jako węglowodany i składniki roślin, które po spożyciu przez człowieka nie ulegają trawieniu ani wchłanianiu. Dowody naukowe wykazują korelację między wzrostem spożycia błonnika, a zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych. W jednej z publikacji, gdzie przeanalizowane zostało 10 prac oceniających związek między spożyciem błonnika, a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, gdzie w sumie przebadano ponad 90 tys. mężczyzn i 245 tys. kobiet, wykazano, że zwiększenie spożycia błonnika o 10 g/dzień obniża ryzyko chorób serca o 14% oraz skraca ryzyko zgonu wywołanego na skutek chorób wieńcowych o 27%. Wyniki były podobne u obu płci.
Różnice SOK – OWOC
Sok owocowy podnosi poziom cukru we krwi szybciej niż cały owoc, a sam jego poziom będzie wyższy. Znajduje to odzwierciedlenie w indeksie glikemicznym – soki mają większy. Spożywając 200 kalorii z soku jabłkowego dostarczymy 47,6 g węglowodanów prostych i 0 g błonnika, natomiast 200 kalorii z całego jabłka dostarczy 40,4 g węglowodanów i 8 g błonnika pokarmowego. Przez pryzmat tych wartości i samej struktury, sok jako płyn będzie dla nas znacznie mniej sycący. Ale jak to w dietetyce bywa te potencjalne wady mogą okazać się zaletami…u osób z wysokim zapotrzebowaniem energetycznym, które mają problem z jego zaspokojeniem – a takie osoby można znaleźć wśród sportowców – u nich soki mogą być pomocne i stanowić lepsze rozwiązanie niż przykładowa puszka zwykłej coli.
Przechodząc do podsumowania
Soki i całe owoce powinny znaleźć się w różnych kategoriach wagowych, aby nie toczyć rywalizacji między sobą. Sok może być uzupełnieniem jako pewna część codziennej porcji warzyw i owoców, ale nie stanowić ich codzienne, jedyne źródło. Soki nie są złe, ale dla większości mniej wartościowe niż całe owoce.
A uwaga, mamy soki, mamy owoce, ale mamy również smoothie/koktajle z blendowanych całych owoców/warzyw, które dla mnie stanowią ulepszoną wersję soków.